неділя, 3 листопада 2013 р.

Урок позакласного читання

Конспект уроку для 6 класу: УПЧ. «Притча про сіяча» Я і зовнішній світ. Я та інші люди

ТЕМА:  «Притча про сіяча» Я і зовнішній світ. Я та інші люди
ЕПІГРАФ:  «Я не маю імені, бо все добре безіменне, це тільки зло спішить
                       оздобити себе ім'ям, щоб його помітили»
                                                                                   Е.Андієвська                
МЕТА:
·        навчальна -   допомогти учням глибше усвідомити притчовий зміст і художню вартість казки;
·        розвивальна – розвивати навички  визначення головної думки твору, ключових фраз; висловлювати свої думки про прочитане;
·        виховна –  виховувати  повагу до морально-етичних цінностей, що допомагають бачити й розуміти красу та приваби світу.

ТИП УРОКУ: урок  закріплення  знань і вмінь..  

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ :
·        літературний диктант;
·        виразне читання;
·        робота з текстом;
·        творча робота;
·        гра «Вибери потрібні слова»

ОБЛАДНАННЯ: Презентація до уроку, підручник.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ:
·        казка;
·        притча;

ЧАСОВА СХЕМА УРОКУ:
1. Організаційний момент (2 хв.).
2. Актуалізація опорних знань і вмінь (6 хв.).
3. Повідомлення теми та мети уроку ( 2 хв.).
4. Формування і вдосконалення умінь та навичок ( 20 хв.).
5. Закріплення знань, умінь та навичок (10 хв.).
6. Підведення підсумків ( 2 хв.).
7. Оцінювання ( 2 хв.).
8. Інструктаж, щодо виконання домашнього завдання ( 1 хв.).


ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку «Обмін побажаннями».

    Я бажаю тобі… (Діти бажають один одному того, чого б найбільше хотіли б побажати собі).

2.Перевірка домашнього завдання.
         Літературний диктант.
Вчитель:
·        Чим займався хлопчик, герой «Казки про Яян»? (Пас кіз.)
·        Як хлопчик потрапив до країни Яян? (Він упав зі скель.)
·        Що будували яяни? (Довгі вежі.)
·        Чому яяни не відповідають на запитання інших? (Тому що чують лише себе.)
·        Чим харчуються яяни? (Власним «я».)
·        Чому дідусь почув хлопчика? (Бо чужинець, так і не став справжнім яянином.)
·        Як можна було вийти з міста? (Через сім брам, які відкривалися на слово «ти».)
·        Чому ніхто з мешканців країни яян не міг вийти за місто? (Бо вони не могли вимовити слово «ти».)
·        Чому хлопчик вирішив подбати про старого? (Бо хлопчик не мав батьків.)
·        Що хотів хлопчик для старого? (Щоб той дихнув свіжим повітрям, побув на волі.)
·        Що опинилося за плечима у хлопчика замість дідуся? (Мішок з коштовностями.)

 



 ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

ІV. ФОРМУВАННЯ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1.      Робота з текстом притчі «Про сіяча».
Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна, упали одні край дороги, — і
пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали на грунт кам'янистий, де
не мали багато землі, — і негайно посходили, бо земля неглибока була; а як
сонце зійшло, — то зів'яли, і коріння не мавши, — посохли.
А інші попадали в терен, — і вигнався терен, і їх поглушив. Інші ж упали на
добрую землю — зродили: одне в сто раз, друге в шістдесят, а те втрйдцятеро.
Хто має вуха, щоб слухати, нехай слухає!

Пояснення вчителя:
1. Сіяч це — вчитель, дорослий, що повчає кращому.
2. Зерно-Світло — це приятелі людини.
3. Птаство — це Зло.
4. Каміння — турботи, перешкоди.
5. Терня — це принади світу, лихі звички. Все це — вороги людства.
6. Вороги Істини не бажають, щоб Воно втілилося.
7. А ми?
8. А ви? Ким ви є? Всі разом ми — поле.
9. Людство — дорога, якщо не сприймає глибоко правди.
10. Людство — каміння, якщо труднощі відбирають відвагу.
11. Людство — терня, якщо дозволяє принадам світу звести себе.
12. Людство — добра земля, якщо приймає повчання і дозволяє йому прорости у своєму серці.
13. А який урожай? У ЗО, 60 чи 100 разів більший?
14. Чи всі згідні? Тут варто пристосувати притчу до місцевих проблем.
         2.  Творча робота.
Запишіть повчання у вигляді правил.
1.     Будь наполегливим, шукай виходу із скрутного становища, не зневіряйся, не падай духом.
2.     Прислухайся до думки інших, поважай людей, прагни їм допомогти в разі потреби.
3.     Повчитися чомусь хорошому в інших ніколи не соромно.
4.     Не будь зарозумілим, пихатим, таким, що поважає лише себе, своє «я», вважає себе і свою роботу найкращими.
5.     Будь вдячним, чемним, добрим, шануй старих, допомагай їм, не думаючи про винагороду.
6.     Цінуй волю, незалежність.
7.     Вмій бачити красу світу, його привабливість і намагайся жити щасливо та гармонійно.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
         1. Гра «Вибери потрібні слова».
Вчитель:  Я прочитала кілька уривків із віршів, афоризмів і розгубилася: який же з них більше підходить до головної думки нашого уроку. Допоможіть мені.
Блажен, хто гордощів не має,
В кого дух пихи не сидить!
Хто в скринях золота не дбає,
Хто на громаду звик робить.
(О. Кониський.)

«Роби добро — мені казала мати,—
І чисту совість не віддай за шмати!»
(Д. Павличко.)

Твоє життя і щастя між людьми,
Бо правда і любов на їхнім боці.
***
Живе лиш той, хто не живе для себе,
Хто для других виборює життя.
(В. Симоненко.)

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

VII. ОЦІНЮВАННЯ.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготуватися до контрольної роботи за розділом «Я і світ»

 

Немає коментарів:

Дописати коментар