Урок позакласного читання
Конспект уроку для 6 класу: УПЧ. «Притча про сіяча» Я і зовнішній світ. Я та
інші люди
ТЕМА: «Притча про сіяча» Я і зовнішній світ. Я та
інші люди
ЕПІГРАФ: «Я не маю імені, бо все добре безіменне, це
тільки зло спішить
оздобити себе ім'ям, щоб
його помітили»
Е.Андієвська
МЕТА:
·
навчальна - допомогти учням
глибше усвідомити притчовий зміст і художню вартість казки;
·
розвивальна – розвивати навички
визначення головної думки твору, ключових фраз; висловлювати свої думки
про прочитане;
· виховна
– виховувати повагу до морально-етичних цінностей, що
допомагають бачити й розуміти красу та приваби світу.
ТИП УРОКУ: урок закріплення знань і вмінь..
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ :
·
літературний диктант;
· виразне
читання;
· робота
з текстом;
· творча
робота;
· гра
«Вибери потрібні слова»
ОБЛАДНАННЯ: Презентація
до уроку, підручник.
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ:
· казка;
· притча;
ЧАСОВА СХЕМА УРОКУ:
1. Організаційний момент (2 хв.).
2. Актуалізація опорних знань і вмінь (6 хв.).
3. Повідомлення теми та мети уроку ( 2 хв.).
4. Формування і вдосконалення умінь та навичок ( 20
хв.).
5. Закріплення знань, умінь та навичок (10 хв.).
6. Підведення підсумків ( 2 хв.).
7. Оцінювання ( 2 хв.).
8. Інструктаж, щодо виконання домашнього завдання ( 1
хв.).
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ І ВМІНЬ.
1. З’ясування
емоційної готовності до уроку «Обмін побажаннями».
Я бажаю
тобі… (Діти бажають один одному того, чого б найбільше хотіли б побажати собі).
2.Перевірка домашнього завдання.
Літературний диктант.
Вчитель:
· Чим
займався хлопчик, герой «Казки про Яян»? (Пас кіз.)
· Як
хлопчик потрапив до країни Яян? (Він упав зі скель.)
· Що
будували яяни? (Довгі вежі.)
· Чому
яяни не відповідають на запитання інших? (Тому що чують лише себе.)
· Чим
харчуються яяни? (Власним «я».)
· Чому
дідусь почув хлопчика? (Бо чужинець, так і не став справжнім яянином.)
· Як
можна було вийти з міста? (Через сім брам, які відкривалися на слово «ти».)
· Чому
ніхто з мешканців країни яян не міг вийти за місто? (Бо вони не могли вимовити
слово «ти».)
· Чому
хлопчик вирішив подбати про старого? (Бо хлопчик не мав батьків.)
· Що
хотів хлопчик для старого? (Щоб той дихнув свіжим повітрям, побув на волі.)
· Що
опинилося за плечима у хлопчика замість дідуся? (Мішок з коштовностями.)
ІІІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
ІV. ФОРМУВАННЯ ТА
ВДОСКОНАЛЕННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Робота з текстом притчі «Про сіяча».
Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна,
упали одні край дороги, — і
пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали
на грунт кам'янистий, де
не мали багато землі, — і негайно посходили, бо земля
неглибока була; а як
сонце зійшло, — то зів'яли, і коріння не мавши, —
посохли.
А інші попадали в терен, — і вигнався терен, і їх
поглушив. Інші ж упали на
добрую землю — зродили: одне в сто раз, друге в
шістдесят, а те втрйдцятеро.
Хто має вуха, щоб слухати, нехай слухає!
Пояснення вчителя:
1. Сіяч це — вчитель, дорослий, що повчає кращому.
2. Зерно-Світло — це приятелі людини.
3. Птаство — це Зло.
4. Каміння — турботи, перешкоди.
5. Терня — це принади світу, лихі звички. Все це —
вороги людства.
6. Вороги Істини не бажають, щоб Воно втілилося.
7. А ми?
8. А ви? Ким ви є? Всі разом ми — поле.
9. Людство — дорога, якщо не сприймає глибоко правди.
10. Людство — каміння, якщо труднощі відбирають
відвагу.
11. Людство — терня, якщо дозволяє принадам світу
звести себе.
12. Людство — добра земля, якщо приймає повчання і
дозволяє йому прорости у своєму серці.
13. А який урожай? У ЗО, 60 чи 100 разів більший?
14. Чи всі згідні? Тут варто пристосувати притчу до
місцевих проблем.
2.
Творча робота.
Запишіть повчання у
вигляді правил.
1. Будь наполегливим,
шукай виходу із скрутного становища, не зневіряйся, не падай духом.
2.
Прислухайся до думки інших, поважай людей, прагни їм допомогти в разі
потреби.
3. Повчитися
чомусь хорошому в інших ніколи не соромно.
4. Не будь
зарозумілим, пихатим, таким, що поважає лише себе, своє «я», вважає себе і свою
роботу найкращими.
5. Будь
вдячним, чемним, добрим, шануй старих, допомагай їм, не думаючи про винагороду.
6. Цінуй
волю, незалежність.
7. Вмій
бачити красу світу, його привабливість і намагайся жити щасливо та гармонійно.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,
УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Гра «Вибери потрібні слова».
Вчитель: Я прочитала кілька уривків із віршів,
афоризмів і розгубилася: який же з них більше підходить до головної думки
нашого уроку. Допоможіть мені.
Блажен, хто гордощів
не має,
В кого дух пихи не
сидить!
Хто в скринях золота
не дбає,
Хто на громаду звик
робить.
(О. Кониський.)
«Роби добро — мені
казала мати,—
І чисту совість не
віддай за шмати!»
(Д. Павличко.)
Твоє життя і щастя
між людьми,
Бо правда і любов на
їхнім боці.
***
Живе лиш той, хто не
живе для себе,
Хто для других
виборює життя.
(В. Симоненко.)
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
VII. ОЦІНЮВАННЯ.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготуватися до контрольної
роботи за розділом «Я і світ»